Direktlänk till inlägg 22 juni 2009
Här i Helsingborg så finns det ett litet utomhus gym nere vid havet.
På det här utomhus gymmet så ser jag oftast äldre män och kvinnor träna. Det har blivit populärt och är även en social mötesplats på morgonen och eftermiddagen. Mycket bra initiativ av Helsingborgs kommun att anlägga den här mini träningsparken precis vid havet. Kanon.

Jag passade på att njuta av havsutsikten samtidigt som jag körde ett lätt morgon pass här i dag. Jag mötte en äldre man som jag hälsade på. Jag kommer att fortsätta att komma hit och förbränna lite fett. Det är så underbar miljö runtomkring. Det finns en enorm lekplats för barnen och en stor basketplan för ungdomarna. Hit ner kommer de flesta Helsingborgarna för att koppla av efter jobbet eller på helgerna. Folk grillar i närheten vid gräset. En hel del människor kommer hit bara för att titta på folk och äta en glass.
Det känns både Los Angeles inspirerat och det finns även influenser från träningsparkerna i Kina.I dessa länder så är träningen en viktig del av morgonritualerna för många människor. Det är naturligtvis beroende på det varma klimatet som dessa träningsanläggningar kan fungera så bra.
Här i Los Angeles på Venice beach så finns det stora utomhus gym där man ser de riktigt stora muskelknuttarna träna regelbundet. Ännu har jag inte besökt något av dessa gymen. Vi får väl se en vacker dag kanske jag tar en tur över till staterna och då blir det säkerligen Los Angeles eller Hollywood. Det vore kul att ha varit där i alla fall en gång i sitt liv.
Skaffa en gratis blogg på www.bloggplatsen.se