Direktlänk till inlägg 15 januari 2010
Att kunna bidra med 50:- genom att enkelt knappa in AKUT till 72900 kändes som något jag ville göra i dag nu på förmiddagen. Kunde läsa att hjälporganisationerna aldrig tidigare på så kort tid fått in så mycket pengar via sms som nu.
I sms:et som jag fick tillbaka stod det "Tack! Din gåva räddar liv på Haiti/Röda korset" Det känns väldigt bra att få vara med och hjälpa till när det händer sådan här stora katastrofer. Teleoperatörerna är även med och bidrar genom att inte ta betalt för sms-gåvor den här gången. Det är rätt stort tycker jag. Generöst!
Tittade på nyheterna i dag på morgonen och så att hjälpinsatserna nu börjar anlända till Haiti från omvärlden. Det är ett väldigt gott tecken att så många länder vill erbjuda sin hjälp. Det är osjälviskt och omtänksamt. Haiti är verkligen ett land som drabbats de senaste åren av svåra oväder och katastrofer. Att få hjälp från omvärlden betyder mycket för dem kan jag tänka mig.
Skaffa en gratis blogg på www.bloggplatsen.se