Direktlänk till inlägg 11 mars 2010

Av Carl-Oskar Olsson - Torsdag 11 mars 08:00

Kunde läsa mycket intressanta artiklar i dag på DN. Den kände advokaten Mo Shaoping berättade nyligen i en intervju att hans advokatkontor i Peking är under bevakning av polis och komunistpartiet. Anledningen till detta är bland annat att han skrivit under ett manifest som är till för att skapa en förändring i Kina.

En förändring där individernas rättigheter i Kina prioriteras och demokrati förespråkas. På grund av detta så har även Mo Shaoping fått hård press på sig. Kommunistpartiet ogillar hans arbete för andra människorättsadvokater i Kina så som Liu Xiaobo och Gao Zhisheng.

Det som jag tyckte var riktigt intressant med artikeln var det Mo berättade om att kinesiska domstolar inte har som huvuduppgift att se till individens rättigheter utan först och främst skydda kommunistpartiets intressen. Är inte detta själviskt så vet jag inte vad som är själviskt.

Individernas rättigheter måste prioriteras eftersom de är medborgarna som utgör landets befolkning. De är viktiga medborgare och får inte berövas sina mänskliga rättigheter. Så som yttrandefrihet, pressfrihet och rätt att leva.


  

Kunde även läsa att den kinesiske författaren Liu Xiaobo kan få fredspriset för sitt agerande och kamp för mänskliga rättigheter i Kina. Han sitter fängslad på grund av detta. Mo Shaopoing har försvart Liu Xiaobo och ställt sig på hans sida. Det är därför Mo nu är så hårt bevakad i sin hemstad och riskerar att bli tvungen att flytta.

 

De kinesiska ledarna kanske börjar inse nu att världen följer allt som händer i Kina. De kan inte dölja de fel och brister som nu börjar bli så uppenbara i landet. Det kinesiska kommunistpartiets dagar börjar bli räknade!

 
Kristina

Kristina

Fredag 12 mars 10:12

Mycket bra inlägg, Calle! Skulle vilja Trackbacks till ditt blogginlägg men vet inte hur man gör? Jag behöver tydligen en URI men var finner jag den?
Hälsningar Kristina

http://kristinasa.wordpress.com

Från
    Kom ihåg mig
URL

Säkerhetskod
   Spamskydd  

Kommentar

Presentation


Besökare

Länkar

Besöksstatistik

Translate the blogg into your language

Tidigare år

Senaste inläggen

Kategorier

Arkiv

Bloglovin'

Följ Calle Bloggar om livet och Kina med Bloglovin'